Sprawdź, czym jest jedzenie emocjonalne, i poznaj wskazówki, które pomogą Ci z nim walczyć. 

Jedzenie emocjonalne to jedzenie z powodów innych niż głód, takich jak nuda, smutek czy stres. Osoby jedzące emocjonalnie używają jedzenia, aby chwilowo poczuć się lepiej, nawet jeśli oznacza to karmienie ciała jedzeniem, którego nie potrzebują lub które nie jest dobre dla ich zdrowia. Często temu zachowaniu towarzyszy poczucie winy lub wstydu.

Wskazówki dotyczące walki z jedzeniem emocjonalnym

Poniżej znajdziesz 5 rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć jedzenie emocjonalne:

  1. Prowadź pamiętnik. Uwzględniaj w nim nie tylko swoje uczucia, ale zapisuj wszystko, co jesz i kiedy. To pomoże ci określić, czym wywoływane jest jedzenie emocjonalne.
  2. Praktykuj uważne jedzenie. Mindfulness pomaga być obecnym_ą w danej chwili i w pełni świadomym_ą własnych doświadczeń. Zazwyczaj, kiedy jemy emocjonalnie, nie jesteśmy w pełni obecni lub świadomi tego, co i ile jemy.
  3. Ogranicz pokusy. Nie kupuj i nie magazynuj w kuchni niezdrowej żywności. Poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu!
  4. Znajdź zdrowsze alternatywy. Zrób listę rzeczy, które możesz zrobić, kiedy czujesz się zestresowany_a, smutny_a lub znudzony_a, a które poprawią Ci humor i nie są związane z jedzeniem. Spróbuj wziąć relaksującą kąpiel, pójść na spacer, poćwiczyć, poczytać, porozmawiać z przyjacielem/przyjaciółką lub posłuchać muzyki.
  5. Skorzystaj z pomocy. Porozmawiaj ze specjalistą, który pomoże Ci zidentyfikować emocje powodujące, że jesz, kiedy nie jesteś głodny_a, a następnie wesprze Cię w poradzeniu sobie z nimi.

Niezależnie od tego, czy cierpisz na zaburzenia odżywiania czy ulegasz jedzeniu emocjonalnemu, rozpoznanie problemu i zrobienie pierwszego kroku, żeby sobie z tym poradzić, jest kluczowe. Pomoc jest na wyciągnięcie ręki i istnieje wiele zasobów, które pomogą Ci wrócić na zdrową ścieżkę.