Ktoś z Twoich bliskich zmaga się z chorobą psychiczną? Sprawdź, w jaki sposób możesz okazać mu wsparcie!
Zaburzenia psychiczne są ciężarem nie tylko dla osoby cierpiącej na jedno z nich, ale także dla jej rodziny i przyjaciół. Według worldbank.org: „Szacuje się, że co najmniej 10 procent światowej populacji jest dotkniętych tym problemem, a 20 procent dzieci i młodzieży cierpi z powodu jakiegoś rodzaju zaburzenia psychicznego” [1].
Wsparcie jest niezwykle ważne
Choroba psychiczna może powodować poważne fizyczne, emocjonalne i behawioralne problemy zdrowotne. Poszukiwanie leczenia, gdy tylko pojawią się jej objawy, ma kluczowe znaczenie. Istnieją różne sposoby leczenia różnych rodzajów zaburzeń psychicznych. Jednak wszystkie one mają jedną wspólną cechę: wszyscy pacjenci cierpiący na choroby psychiczne korzystają z silnej sieci wsparcia. Rodzina i przyjaciele osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne często także cierpią. Próbują poradzić sobie z zachowaniem swoich bliskich, a może także starając uzyskać dla nich potrzebną pomoc. Istnieją sposoby, w jakie bliscy mogą okazać wsparcie osobom z zaburzeniami psychicznymi, jednocześnie samemu pozostając zdrowym psychicznie.
5 sposobów wspierania bliskiej osoby z zaburzeniami psychicznymi
1. Porozmawiaj z nią!
Pierwszym krokiem we wspieraniu ukochanej osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne jest ostrożne podejście do tematu wraz z nią. Na tym etapie może ona jeszcze nie być świadoma, że ma problem. A świadomość i akceptacja są kluczem do uzdrowienia i poszukiwania leczenia. Być może zauważyłeś znak, że Twój_oja ukochany_a cierpi na zaburzenia psychiczne. Chcesz z nim_ą o tym porozmawiać, aby sprawdzić, czy jest tego świadomy_a czy nie. Ważne jest, aby zachować spokój i nie atakować tej osoby. Pozwól jej mówić i wyjaśnij, że zauważyłeś pewne zachowania, które Cię niepokoją. Powiedz, że chciał_abyś wiedzieć, czy wszystko z nią w porządku i czy jest coś, co możesz zrobić, aby jej pomóc. Daj jej poczucie, że jesteś po jej stronie i że ma kontrolę nad sytuacją. Sprawdź ten artykuł na stronie mentalhealth.org.uk, aby dowiedzieć się, jak rozmawiać z kimś o jego zdrowiu psychicznym. Co najważniejsze, zachęć bliską osobę do szukania pomocy. Możesz również przeczytać tę książkę: „I Am Not Sick, I Don’t Need Help!” autorstwa Dr. Xavier Amador, która zawiera praktyczne wskazówki, jak pomóc komuś, kto nie wierzy, że ma problem.
2. Zdobądź wiedzę na temat zaburzeń psychicznych bliskiej osoby.
Zbadaj temat, w tym objawy i sposoby leczenia, korzystając z wiarygodnych źródeł. Istnieje wiele książek na temat każdego rodzaju zaburzeń, niektóre z nich są skierowane do bliskich pacjenta. Poszukaj ich, przeczytaj je i dowiedz się więcej o tym, z czym masz do czynienia i jak sobie z tym radzić.
3. Pomoc w pokonywaniu potencjalnych barier.
Często pacjenci z zaburzeniami psychicznymi zaprzeczają lub nie chcą szukać pomocy w związku ze swoim problemem. Przewiduj wszelkie potencjalne bariery w szukaniu pomocy i zaoferuj swoje wsparcie, takie jak pomoc w znalezieniu lekarza lub innych zasobów, zabranie ich na wizytę, pomoc w uwolnieniu czasu na szukanie pomocy i, jeśli to możliwe, pomoc finansowa.
4. Ściśle współpracuj z lekarzem swojej ukochanej osoby.
Kiedy Twoja ukochana osoba otrzyma pomoc, zaangażuj się w nią jak najbardziej i pomóż tym, którzy ją leczą, pozostając z nią w kontakcie, przypominając jej o wizytach i lekach, zachęcając ją do przestrzegania zaleceń lekarskich itp. Niech wie, że jej leczenie jest dla Ciebie ważne i że zawsze może na Ciebie liczyć, kiedy potrzebuje pomocy. Ważne jest również, aby wiedziała, że rozumiesz, przez co przechodzi. Miej realistyczne oczekiwania wobec niej w trakcie leczenia, a co najważniejsze: bądź cierpliwy_a.
5. Poszukaj wsparcia dla siebie.
Dołącz do grupy wsparcia dla członków rodziny osoby z zaburzeniami psychicznymi, aby pomóc sobie nawzajem w radzeniu sobie z problemem, ale także aby zmniejszyć ciężar, mieć forum do dyskusji lub zadawania pytań na ten temat i ogólnie, aby nie czuć się samotnym_ą w radzeniu sobie z problemem. Często koncentrujemy się na pacjencie, ale zapominamy o sobie. Jeśli nie zadbamy o siebie, nie będziemy pomocni dla innych, dlatego ważne jest, aby zadbać o własne samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dobrym źródłem informacji jest książka Barry’ego J. Jacobsa „The Emotional Survival Guide for Caregivers„.
Zaburzenia psychiczne są poważne, ale można sobie z nimi poradzić dzięki leczeniu i wsparciu. Jeśli Twoja bliska osoba cierpi na chorobę psychiczną, postaraj się jej pomóc w każdy możliwy sposób. Wspieraj ją emocjonalnie, fizycznie i w każdy inny możliwy sposób, ale nie zapomnij zadbać o siebie, abyś sam_a nie stał_a się pacjentem_ką!