Jakie są przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i czy można je leczyć? Zachęcamy do przeczytania! 

Jeżeli już wiesz, czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, pewnie ciekawi Cię, skąd się ono bierze. Zachęcamy do zapoznania się z różnymi teoriami dotyczącymi powstawania OCD, a także metod jego leczenia.

Co wywołuje OCD?

Dokładna przyczyna OCD nie jest jeszcze znana, ale naukowcy stworzyli kilka teorii, w tym biologiczną/genetyczną, poznawczo-behawioralną i psychodynamiczną. Ten artykuł zawiera szczegółowe informacje na temat tych teorii, które zostały podsumowane poniżej:

  • Teorie biologiczne/genetyczne. Przyczyną w tym przypadku może być układ przekaźnikowy obwodu pomiędzy korą oczodołowo-czołową a wzgórzem w naszych mózgach.  Jest on odpowiedzialny m.in. za regulację emocji, ocenę i podejmowanie decyzji w oparciu o nagrodę. Obwód ten wysyła impulsy, które mogą być trudne do wyłączenia przez mózg, co może powodować kompulsje i obsesje. Genetyka również odgrywa rolę. Jeśli OCD występowało w Twojej rodzinie, jesteś o 25% bardziej narażony_a na jego rozwój [1].
  • Teorie poznawczo-behawioralne. W tym przypadku zachowanie OCD może być wyuczonym procesem, takim jak mycie rąk w odpowiedzi na strach przed zarazkami, który wymknął się spod kontroli.
  • Teorie psychodynamiczne. Tu uwaga skupia się na nieświadomych konfliktach, które powstają w konflikcie ze społecznie akceptowanym zachowaniem i z którymi próbuje się poradzić, rozwiązać lub stłumić. Naukowcy uważają, że uświadomienie sobie tego ukrytego konfliktu może pomóc w ograniczeniu zachowań OCD.

Jak leczy się OCD?

Chociaż OCD jest uciążliwą chorobą, na szczęście można ją leczyć. Niektóre z możliwości leczenia to:

  • Leki: zwykle leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które mogą pomóc ograniczyć zachowania OCD.
  • Psychoterapia: w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz terapia ekspozycji i reagowania (ERP). Terapie te pomagają nauczyć osobę, jak odwrócić szkodliwe nawyki poprzez ekspozycję na bodźce OCD i przechodzenie przez metody radzenia sobie z nimi, dopóki osoba nie będzie w stanie zrobić tego samodzielnie, bez pomocy terapeuty.
  • Neuromodulacja: te nowe techniki stymulują mózg, zmniejszając jego nieprawidłową aktywność. Należą do nich przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) i przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS).

Jeśli cierpisz na OCD, nie jesteś sam_a! Poszukaj pomocy u wykwalifikowanego terapeuty, który nauczy Cię różnych metod i ćwiczeń w celu zmniejszenia, a w końcu wyeliminowania wyzwalaczy obsesyjno-kompulsywnych, abyś mógł_ogła normalnie funkcjonować i odzyskać swoje życie!