Czy wiesz czym jest lęk? Dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny! 

Lęk to jeden ze stanów psychicznych, który jest znany chyba każdemu. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest oraz jakie są jego ewentualne przyczyny. Dlaczego? Aby umieć sobie z nim radzić!

Czym jest lęk?

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne definiuje lęk jako emocję charakteryzującą się uczuciem napięcia, niepokojącymi myślami i zmianami fizycznymi takimi jak podwyższone ciśnienie krwi. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często doświadczają nawracających natrętnych myśli lub zmartwień, przez które unikają określonych sytuacji. Lęk może również powodować objawy fizyczne, w tym pocenie się, zawroty głowy i szybkie bicie serca.

Każdy martwi się od czasu do czasu. To normalne. Ale kiedy te zmartwienia stają się przytłaczające i zakłócają nasze codzienne życie, wtedy mówimy o lęku, który jest problemem. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego szacuje się, że 31,1% dorosłych osób w USA doświadcza zaburzeń lękowych w pewnym okresie swojego życia.

Przykłady lęku

Lęk może objawiać się na różne sposoby, w tym poprzez:

  • Ataki paniki
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
  • Fobię społeczną
  • Zaburzenia stresu pourazowego
  • Specyficzne rodzaje fobii

Często ludzie zadają sobie wiele trudu, by uniknąć sytuacji, która wywoła atak lęku. Objawia się to np. opuszczaniem imprezy towarzyskiej, unikaniem pewnych osób lub miejsc, niewychodzeniem z domu itp. Lęk jest również zamartwianiem się o potencjalne negatywne sytuacje, które mogą się pojawić (ale nie muszą) do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie wykonać codziennych zadań i obowiązków, zadbać o siebie i swoich bliskich oraz ogólnie cieszyć się życiem i odpoczywać. Może dotyczyć między innymi zamartwiania się o pieniądze, utratę pracy lub domu, utratę partnera lub bliskiej osoby, chorobę…

Jakie są przyczyny lęku?

Kluczem do skutecznego leczenia lęku jest najpierw zidentyfikowanie jego przyczyny. Według Medical News Today niektóre z tych przyczyn mogą obejmować:

  • przyczyny środowiskowe takie jak problemy w pracy lub w domu, w tym te dotyczące związku lub rodziny,
  • genetykę, która może mieć znaczenie w przypadku osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia lękowe,
  • przyczyny medyczne takie jak choroba, ból lub skutki uboczne leków,
  • chemię mózgu, czyli możliwe problemy z hormonami lub sygnałami elektrycznymi w mózgu,
  • objawy odstawienia, na przykład gdy przestajemy brać pewne leki lub substancje psychoaktywne.

Lęk może mieć negatywne konsekwencje takie jak pozostawanie w toksycznym związku, niezabieranie głosu w pracy, co może spowodować utratę szansy na karierę, brak możliwości spędzenia miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi, a także liczne dolegliwości fizyczne i depresję.