Czym są zaburzenia odżywiania i jakie są ich przyczyny oraz sposób leczenia? Zachęcamy do przeczytania! 

 

Zaburzenia odżywiania to stany psychiczne, które powodują powstawanie niezdrowych nawyków żywieniowych. Zalicza się do nich: znaczne ograniczanie jedzenia, objadanie się lub oczyszczanie organizmu, a także niezdrowa obsesja na punkcie własnej sylwetki. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia.

Anoreksja

To „potencjalnie zagrażające życiu zaburzenie odżywiania charakteryzujące się nieprawidłowo niską masą ciała, silnym lękiem przed przybraniem na wadze i zaburzonym postrzeganiem wagi lub kształtu” [1]. Osoby cierpiące na anoreksję często uważają się za osoby z nadwagą, nawet jeśli mają niebezpieczną niedowagę. Posuwają się do skrajności, aby uniknąć jedzenia lub je ograniczyć. Ponadto obsesyjnie pilnują kalorii, stale kontrolują wagę i mają zniekształcony obraz ciała. Może to prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, osteoporozy, anemii, suchości skóry, łamliwości włosów i paznokci oraz depresji.

Bulimia

Jest poważną chorobą polegającą na spożywaniu dużych ilości pokarmu, a następnie pozbywaniu się go przez wywoływanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających. Bulimicy mogą również nadmiernie ćwiczyć lub stosować ekstremalne posty po jedzeniu. To zachowanie ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego lub bólu gardła, refluksu, problemów z nerkami, odwodnienia, próchnicy i depresji.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania mogą dotknąć każdego i pojawić się w każdym wieku, ale częściej występują u nastoletnich dziewcząt lub młodych kobiet. Ich przyczyny to między innymi: traumatyczne przeżycia (np. śmierć bliskiej osoby), znęcanie się w szkole, niskie poczucie własnej wartości, problemy w domu lub nadużywanie substancji psychoaktywnych. Często osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania czują, że nie panują nad życiem, a jedzenie wydaje się jedyną rzeczą, jaką mogą kontrolować. Presja rówieśników oraz stres związany z odczuwaniem potrzeby wyglądania w określony sposób i dopasowania się mogą również prowadzić do zaburzeń odżywiania. Tak samo jak geny i rodzinna historia zaburzeń odżywiania.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Zidentyfikowanie przyczyny zaburzeń odżywiania jest kluczem do znalezienia właściwego leczenia. Ważne jest, żeby szukać pomocy w przypadku zaburzeń odżywiania tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nieleczone mogą mieć bardzo poważne konsekwencje fizyczne i psychiczne. Leczenie zazwyczaj obejmuje psychoterapię, w tym terapię poznawczo-behawioralną (CBT), co pomaga pacjentowi zidentyfikować, rozpoznać i ostatecznie zmienić destrukcyjne wzorce. Leki takie jak antydepresanty i stabilizatory nastroju mogą być również włączone do terapii.

W przypadku anoreksji leczenie obejmuje cztery etapy, jak opisano w artykule PsychologyToday: przywrócenie zdrowej wagi; leczenie problemów psychologicznych, takich jak zniekształcony obraz ciała, niska samoocena i konflikty interpersonalne; redukcja lub eliminacja zachowań i myśli prowadzących do zaburzeń odżywiania; zapobieganie nawrotom w przyszłości.

Według dr Emily Troscianko zaburzenia odżywiania powinny być traktowane jako problem zdrowia psychicznego. Oferuje ona wypracowane przez siebie podejście, jej zdaniem proste, ale często pomijane w leczeniu zaburzeń odżywiania. Chodzi o urządzenie Mandometer, jest to waga połączona z odpowiednią aplikacją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj jej artykuł w Psychology Today.