Alkoholizm jest jednym z najczęstszych uzależnień. Jakie są jego objawy? 

Alkoholizm to uzależnienie od picia alkoholu. Osoba uzależniona jest niezdolna do zaprzestania picia nadmiernych ilości alkoholu. Zjawisko to może mieć łagodny, umiarkowany lub ciężki przebieg, ale każda forma ma poważne konsekwencje, nie tylko dla osoby uzależnionej, ale także dla osób z jej otoczenia.

Skutki alkoholizmu

Alkohol oddziałuje na organizm na wiele sposobów. Skutki fizyczne dotyczą głównie naszego mózgu, serca, wątroby i trzustki. „Wpływ alkoholu na mózg może być szybko odczuwalny. Picie może nie tylko powodować tymczasowe komplikacje, takie jak utrata pamięci i koordynacji, ale może również prowadzić do długotrwałych skutków ubocznych, które czasami są nieodwracalne. Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu może zaburzać funkcjonowanie mózgu, a także jego strukturę” [1]. Jeśli chodzi o nasze serce, nadmierne picie może powodować jego osłabienie i uszkodzenia poprzez zwiększenie poziomu trójglicerydów i ograniczenie przepływu tlenu. Alkohol może również powodować stłuszczenie wątroby, co jest niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do niewydolności wątroby lub cukrzycy typu [2]. Wreszcie, nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zapalenia trzustki lub ewentualnie do raka trzustki. Alkohol może również zwiększać ryzyko demencji.

Psychologiczne skutki alkoholizmu są również poważne. Należą do nich depresja kliniczna, zaburzenia lękowe, zaburzenia dwubiegunowe wywołane alkoholem, zaburzenia snu czy zaburzenia psychotyczne.

Według Our World in Data, „szacuje się, że na całym świecie 107 milionów ludzi cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Podział ten może być przeglądany według płci dla każdego kraju tutaj; 70 procent globalnie (75 milionów) to mężczyźni w stosunku do 32 milionów kobiet” [2].

Chociaż dokładne przyczyny alkoholizmu nie są znane, istnieją pewne czynniki, które przyczyniają się do tego uzależnienia, takie jak historia nadużywania alkoholu w rodzinie, zaburzenia zdrowia psychicznego, presja rówieśników i stres.

Oznaki alkoholizmu

Jak możesz stwierdzić, czy Ty lub ktoś, kogo znasz, ma problem z alkoholem? Niektóre z sygnałów ostrzegawczych obejmują:

  • Skrajną drażliwość lub wahania nastroju;
  • „Potrzeba” wypicia drinka, aby się zrelaksować, być towarzyskim lub poradzić sobie ze stresem;
  • Picie w samotności lub ukrywanie faktu picia przed innymi;
  • Uczucie kaca, kiedy się nie pije;
  • Wycofywanie się z życia towarzyskiego;
  • Wyręczanie się obowiązkami, aby móc się napić.

W jaki sposób rozpoznać alkoholizm i jakie są metody jego leczenia? O tym możesz przeczytać w tym artykule.