Jakie są objawy pracoholizmu i jak go leczyć?
Pracoholizm to podstępne uzależnienie, które na początku wydaje się pozytywne. Pracodawca może być zadowolony z tak wydajnej i oddanej osoby w zespole, jednak pracoholizm w dłuższej perspektywie skutkuje bardzo negatywnymi konsekwencjami dla pracownika. Dlatego tak ważne jest jego szybkie rozpoznanie.
Większość pracoholików wykazuje kilka z tych oznak:
- Przychodzą do pracy jako pierwsi i wychodzą jako ostatni;
- Mogą przychodzić do pracy nawet w dni wolne;
- Kontynuują pracę, gdy nie ma ich w pracy lub gdy są na wakacjach;
- Ciągle sprawdzają służbową pocztę i telefon w poszukiwaniu wiadomości związanych z pracą;
- Czują się winni, kiedy nie pracują, nawet podczas przerwy na lunch;
- Poświęcają swoje zdrowie, relacje i obowiązki pozazawodowe na rzecz pracy
- Nie czują się swobodnie dzieląc się zadaniami lub delegując je
- Mają problemy z mówieniem „nie” przełożonym i biorą na siebie więcej pracy, niż są w stanie udźwignąć.
Pracoholizm może mieć wiele negatywnych skutków, w tym wypalenie zawodowe, rozpad związków, a także problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Rozpoznanie pracoholizmu jest pierwszym ważnym krokiem do podjęcia leczenia i nauczenia się zdrowych, pozytywnych nawyków w pracy.
Opcje leczenia
Pracoholizm jest uzależnieniem i jako taki powinien być traktowany przy rozwiązywaniu problemu. Gdy problem zostanie zdiagnozowany, następnym krokiem jest znalezienie środków i podjęcie decyzji o leczeniu.
Jedną z opcji jest organizacja Workaholics Anonymous. Działa podobnie do Anonimowych Alkoholików w tym, że zapewnia wsparcie dla ludzi, którzy chcą zatrzymać swoje uzależnienie od pracy. Na stronie internetowej organizacji można znaleźć informacje na temat konferencji, spotkań i wiele zasobów dla pracoholików. W Polsce istnieje grupa wsparcia także w formie online.
Jeśli czujesz, że wsparcie ze strony innych osób może nie wystarczyć, rozważ skorzystanie z pomocy licencjonowanego terapeuty przeszkolonego w pomaganiu w przezwyciężaniu uzależnień. Może on pomóc Ci znaleźć przyczynę Twojego problemu, co czasami okazuje się wystarczające. Mogą również pomóc przeprowadzić Cię przez proces podejmowania małych kroków w celu rozpoznania i unikania wyzwalaczy zachowań pracoholicznych, które mogą obejmować:
- Organizowanie dnia w taki sposób, aby mieć czas na inne dziedziny życia i na relaks;
- Skupienie się na wykonywaniu w ciągu dnia tylko ważnych i pilnych zadań w pracy;
- Ćwiczenia relaksacyjne w celu złagodzenia stresu i niepokoju;
- Ustalenie realistycznych oczekiwań wobec siebie;
- Trzymanie się ustalonej liczby godzin pracy każdego dnia;
- Codzienne robienie sobie przerwy od poczty elektronicznej i telefonu na określony czas;
- Znalezienie zajęć, w które można się zaangażować, aby nie myśleć o pracy, które mogą zapewnić poczucie spełnienia i przyjemności.
Pracoholizm jest uzależnieniem, ale jest to coś, co możesz pokonać, jeśli wykorzystasz właściwe zasoby i uzyskasz odpowiednią pomoc. Zrozumienie, co kryje się za uzależnieniem, jest kluczowe, a poradzenie sobie z nim może przynieść ci dużą ulgę we wszystkich dziedzinach życia, zarówno zawodowego, jak i osobistego.