Czy od pracy można się uzależnić? Jakie są tego przyczyny?

Pracoholizm to termin, który odnosi się do kompulsywnego wykonywania zawodowych obowiązków, co zaburza inne dziedziny życia, relacje, relaks czy sen. Jest to niezdolność do zaprzestania podejmowania nadmiernej pracy. A także odczuwanie przymusu jej wykonywania, mimo że nie jest się do tego zmuszanym.

Według Psychology Today, „Pracoholizm jest niszczącym duszę uzależnieniem, które zmienia osobowość ludzi i wartości, którymi się kierują. Wypacza rzeczywistość każdego członka rodziny, zagraża bezpieczeństwu rodziny i często prowadzi do jej rozpadu. Tragiczne jest to, że pracoholicy w końcu tracą integralność osobistą i zawodową” [1].

Pracoholizm nie jest tożsamy z byciem po prostu wydajnym_ą, oddanym_ą pracownikiem_czką. Ktoś, kto ciężko pracuje, niekoniecznie jest pracoholikiem_czką. Tak długo, jak ma zrównoważone życie, poświęca wystarczająco dużo czasu na relaks, spędza czas z rodziną i przyjaciółmi oraz angażuje się w inne hobby – ciężka praca nie czyni z niego_ej pracoholika_czką. Praca w nadgodzinach od czasu do czasu też jest w porządku. O ile zachowujemy równowagę między życiem prywatnym i zawodowym i nie popadamy w obsesję.

Dlaczego więc niektórzy ludzie stają się pracoholikami? Co ich do tego skłania?

Według dr Malissy Clark, ekspertki w dziedzinie tego typu uzależnień, istnieją 4 główne przyczyny pracoholizmu:

  • Motywacja: Pracoholicy w rzeczywistości nie cieszą się swoją pracą – czują wewnętrzną presję, aby pracować tyle, ile pracują.
  • Kognitywne: Pracoholicy nie mogą przestać myśleć o pracy. Myślą o niej cały czas.
  • Emocjonalne: Brak pracy sprawia, że pracoholicy czują się winni lub zaniepokojeni.
  • Behawioralne: Pracoholicy mają tendencję do pracowania więcej, niż oczekuje od nich pracodawca.

Pracoholicy mogą mieć niską samoocenę, z którą próbują sobie radzić poprzez przymilanie się do ludzi, a co za tym idzie, ciężką pracę dla swojego pracodawcy. Mogą również mieć problemy z kontrolą i problemy z delegowaniem zadań innym. Zawsze muszą być zaangażowani w każdy aspekt swojej pracy, stąd ich niezdolność do pozostawienia spraw zawodowych za sobą nawet na krótki czas. Mogą również wykorzystywać pracę do unikania innych obszarów swojego życia, z którymi mogą mieć problemy na przykład w związku z partnerem_ką.

Pracoholizm może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, zatem ważne jest jego szybkie rozpoznanie. O tym na co zwrócić uwagę i jak leczyć to uzależnienie piszemy w tym artykule.