Wczesne rozpoznanie uzależnienia jest bardzo ważne – sprawdź jakie są jego główne objawy! 

Uzależnienie wpływa nie tylko na osobę uzależnioną, ale także na wszystkich wokół niej, zwłaszcza gdy nie dostrzega ona problemu lub nie chce szukać pomocy. Ponieważ uzależnienie jest chorobą postępującą, im szybciej się z nią uporamy, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Warto wiedzieć, że nastolatki są szczególnie podatne ze względu na presję rówieśników i chęć eksperymentowania z doświadczeniami. Zatem ważne jest, aby być czujnym i zwracać uwagę na oznaki ewentualnego uzależnienia. Chociaż objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju uzależnienia, istnieje kilka wspólnych oznak.

Poniżej przedstawiamy 10 sposobów na wykrycie uzależnienia:

1. Wahania nastroju i drażliwość

Zmiany w zachowaniu to pierwszy znak ostrzegawczy. Jest to zazwyczaj spowodowane niemożnością zaangażowania się w nałóg lub poczuciem winy z tego powodu. Według Mayo Clinic, niektóre typowe nastroje nastolatków lub bunt mogą być trudne do odróżnienia od np. oznak nadużywania narkotyków, dlatego ważna jest czujność.

2. Zmęczenie/problemy z zasypianiem

To typowe objawy odstawienia, szczególnie w uzależnieniach od alkoholu lub narkotyków.

3. Niezdolność do skupienia się lub koncentracji/problemy z pamięcią

Te problemy również są typowe dla nadużywania alkoholu i narkotyków. Zazwyczaj oznaczają, że substancja zaczęła zmieniać funkcjonowanie mózgu osoby uzależnionej.

4. Zmiany w rutynie/zachowaniach

Drastyczne zmiany w tym obszarze powinny zaalarmować, że coś jest nie tak. Może to być spowodowane próbą ukrycia substancji lub zachowania, znalezieniem sposobu na zaangażowanie się w uzależnienie poprzez zmianę rutynowych czynności lub drastyczną zmianą w kręgu społecznym, co może wskazywać na preferencje spędzania czasu z innymi, którzy umożliwiają uzależnienie.

5. Wycofanie się z życia społecznego/oznaki depresji

Osoba może wyglądać na ponurą, płakać bez podania przyczyny, wzbraniać się i preferować spędzanie czasu w samotności. Jeśli ten stan się przedłuża, możliwe, że to oznaka przewlekłego problemu, np. uzależnienia.

6. Słabe wyniki w pracy (zaniedbywanie obowiązków szkolnych lub w zawodowych)

To ważny znak, ponieważ uzależnienia często wpływają na nasze codzienne życie. Osoby uzależnione nie mogą już skoncentrować się na codziennych obowiązkach i skupiają się wyłącznie na nałogu będącym centrum ich życia. Nagłe pogorszenie wyników w szkole lub pracy z pewnością wskazuje na zmianę priorytetów.

7. Kłamstwo/bycie skrytym/zaprzeczanie

W tym artykule na stronie Pathways Florida Treatment and Recovery Center czytamy, że: „Najbardziej podstawowym zachowaniem, które wykazują prawie wszyscy uzależnieni jest zaprzeczanie”. Kłamanie, wymyślanie wymówek i usprawiedliwianie zachowań to wspólne znaki uzależnionego, który próbuje ukryć problem. Może próbować przekonać innych lub nawet siebie, ze względu na poczucie winy i wstydu.

8. Utrata zainteresowania hobby

Podobnie jak wycofanie się z życia towarzyskiego i słabe wyniki w pracy lub szkole, ta zmiana zachowania sygnalizuje zmianę priorytetów lub poczucie izolacji. Zajęcia, które kiedyś sprawiały przyjemność, przestają być tak istotne, ponieważ uwaga skupia się wyłącznie na uzależnieniu.

9. Słaba higiena osobista/wygląd

Objaw pojawiający się zazwyczaj w późniejszej fazie uzależnienia. Jest on spowodowany zarówno fizycznymi skutkami uzależnienia, takimi jak narkotyki czy alkohol, ale także nieumiejętnością lub brakiem zainteresowania wyglądem danej osoby.

10. Wydawanie większej ilości pieniędzy niż zwykle

Osoba uzależniona może ciągle prosić innych o pieniądze lub próbować znaleźć różne, w tym nielegalne, sposoby na zdobycie środków. Prawdopodobnie będzie także niespokojna o możliwość dalszego wspierania swojego uzależnienia, a także mieć obsesję na punkcie pieniędzy.

Uzależnienie to poważny problem, który często wymaga interwencji innych osób i profesjonalnej pomocy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy obserwowali naszych bliskich i szukali oznak potencjalnych problemów. Im szybciej uzależnienie zostanie zauważone, tym większa szansa na pełne wyleczenie.

Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest akceptacja faktu, że możesz mieć problem. Jeśli obawiasz się, że Twoja bliska osoba może być uzależniona od substancji, poproś ją o wypełnienie quizu samooceny dla uzależnień, takiego jak ten dostępny tutaj.